Wszystko o świecach
Jak zrobić świece?
Jak zrobić świecę?
- Czy mogę zrobić świecę samodzielnie?
- Z czego wykonać świecę?
- Jaką świecę chcę zrobić?
- Jak zrobić świeczkę – krok po kroku.
- Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?
Czy mogę zrobić świecę zapachową samodzielnie?
Oczywiście, zrobienie świecy nie jest ani specjalnie trudne, ani czasochłonne. Zakładając, że wiemy jaką świeczkę chcemy zrobić. Zaopatrujemy się w odpowiednie surowce i materiały. Zachowujemy środki bezpieczeństwa. Jesteśmy w stanie zrobić świeczkę, która nie dość, że będzie pięknie wyglądać, pachnieć, to jeszcze będzie się dobrze palić.
Z czego mogę zrobić świeczkę?
Świeczki produkuje się z wielu materiałów. Z tego z czego ją zrobimy będą wynikać jej właściwości. Inaczej będzie wyglądać świeczka z wosku pszczelego, inaczej z wosku sojowego, a jeszcze inaczej z parafiny czy stearyny. Wszystkie te surowce możemy łatwo nabyć.
Najłatwiej i najbardziej przyjaźnie dla środowiska i naszego portfela będzie jednak gdy wykorzystamy w tym celu pozostałości naszych niedopalonych świeczek. Zakładam, że jeżeli chcesz zrobić sam świeczkę to jesteś ich miłośnikiem i masz w domu jakieś niedopalone świece.
Do wosku będziemy jeszcze potrzebować bawełnianego knota /nie sznurówki !!!/.
Jeżeli chcemy by nasze świece pięknie pachniały dodajemy ulubiony zapach.
Kwestia zapachów to oddzielny temat . Na razie niech nam wystarczy, że możemy kupić dowolny zapach do świec. Zapachy te mogą być bez alergenów, a najdroższe, ale najbardziej ekologiczne i naturalne to olejki eteryczne.
Prócz wosku, knota, zapachu, przydałby się jeszcze jakiś barwnik.
Jaką świecę chcę zrobić?
Gdy już uporaliśmy się i zebraliśmy potrzebne surowce i materiały. Musimy podjąć decyzję czy chcemy zrobić cudowną świeczkę w kształcie na jaki pozwalają nam foremki, jakie mamy do dyspozycji, czy też ma to być pięknie pachnąca świeca zapachowa w szkle.
Do nadania kształtu naszej świeczce mogą posłużyć nam domowe foremki lub możemy kupić dowolną formę silikonową do której wlejemy wosk.
Najprościej jednak i chyba najbezpieczniej będzie jeżeli zalejemy nasz wosk do jakiegoś pojemniczka szklanego. Możemy w tym celu wykorzystać np. słoiczki po musztardzie, ketchupie, koncentracie….
Jak zrobić świeczkę?
Zebraliśmy surowce, wybraliśmy rodzaj świeczki, teraz robimy.
W pierwszej kolejności musimy roztopić wosk. Wosk kupny czy z pozostałości innych świeczek zawsze będzie w stanie stałym.
Roztapianie wosku musi odbywać się w tzw kąpieli wodnej.
Polega to na tym że do większego naczynia wlewamy wodę, do mniejszego wkładamy wosk. Następnie mniejszy wkładamy do większego i kładziemy na jakimś źródle ciepła.
Nie spuszczając oka z roztapianego wosku umieszczamy, a najlepiej przyklejamy centrycznie knota w słoiczku lub w foremce.
Gdy już wosk się nam roztopi dodajemy do niego barwnik i zapach.
Mieszamy całość, następnie zalewamy szkło lub foremkę. Proces zalewania powinien być przeprowadzony bardzo ostrożnie i powoli.
Ze względu na to że stygnący wosk traci swoją objętość powinniśmy w pewnych odstępach czasu zalewać na dwa lub nawet trzy razy.
Po ostatecznym dolaniu czekamy aż wosk nam całkowicie wystygnie.
Jakie środki bezpieczeństwa powinniśmy zachować?
Robiąc naszą wymarzoną świecę pamiętajmy również o zachowaniu szczególnych środków ostrożności.
Nie pozostawiajmy topionego wosku bez nadzoru. Przegrzany wosk nie dość że straci swoje właściwości: kolor, zapach itd. to po przekroczeniu temperatury zapłonu może zwyczajnie wybuchnąć i spowodować pożar.
Co prawda temperatura zapłonu np. dla parafiny jest dosyć wysoka bo około 180 stopni C ale bezpieczeństwo przede wszystkim!
Jeżeli doszłoby do zapłonu nie gaśmy wosku wodą. Po wyłączeniu dopływu ciepła gasimy najlepiej pianą gaśniczą lub nakryjmy naczynie kocem p-poż.
Komentarze