Wszystko o świecach
Wosk sojowy
- Czym jest ?
- Kto pierwszy i gdzie rozpoczął produkcję świec z wosku sojowego?
- Czy nadaje się do produkcji świec zapachowych w szkle?
- Czy jest szansa na tańsze świece sojowe w szkle?
Wosk sojowy – czym jest?
Wosk sojowy używany do produkcji świec to nic innego jak przekształcony olej sojowy, wyciskany z nasion soi, do którego dodano katalizator. Katalizator, wprowadza dodatkową cząsteczkę wodoru do łańcucha cząsteczek oleju sojowego powodując jego utwardzenie.
Olej sojowy używany do produkcji wosku sojowego jest tym samym, który produkowany jest w celach spożywczych. Dlatego też nie zawiera toksyn i nie wydziela szkodliwych substancji. Jest w pełni ekologiczny. Biodegradowalny. Nie szkodzi w żaden sposób zdrowiu. Bezpieczny – topi się w stosunkowo niskiej temperaturze. Do usunięcia wosku sojowego wystarczy ciepła woda i odrobina mydła.
Kto pierwszy, gdzie i dlaczego rozpoczął produkcję świec z wosku sojowego?
Przyjmuje się że jako pierwszy do produkcji świec wosk sojowy zastosował Michael Richards.
W pierwotnej wersji wosk sojowy miał być tańszym zamiennikem w stosunku do innego naturalnego wosku, a mianowicie wosku pszczelego.
Produkcja rozpoczęła się w 1993 r. w Stanach.
Czy nadaje się do produkcji świec zapachowych w szkle?
Oczywiście nadaje się. Wiadomo jednak, że wosk sojowy jest bardziej „wybredny” wobec olejków zapachowych, które w nim dobrze zadziałają. Dlatego pod tym względem woski parafinowe mają delikatną przewagę.
Czy jest szansa na tańsze świece sojowe w szkle?
Obecnie trwają badania, które mają doprowadzić do powstania wosków sojowych których produkcja będzie tańsza. Zanim jednak to się wydarzy pocieszmy się że czas spalania tej samej objętości wosku sojowego wobec parafinowego jest około 30% dłuższy.
Komentarze