KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

Jak zrobić świece

Jak zrobić świece?

06.02.2021

Jak zrobić świecę?

  • Czy mogę zrobić świecę samodzielnie?
  • Z czego wykonać świecę?
  • Jaką świecę chcę zrobić?
  • Jak zrobić świeczkę – krok po kroku.
  • Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?

Czy mogę zrobić świecę zapachową samodzielnie?

Oczywiście, zrobienie świecy nie jest ani specjalnie trudne, ani czasochłonne. Zakładając, że wiemy jaką świeczkę chcemy zrobić. Zaopatrujemy się w odpowiednie surowce i materiały. Zachowujemy środki bezpieczeństwa. Jesteśmy w stanie zrobić świeczkę, która nie dość, że będzie pięknie wyglądać, pachnieć, to jeszcze będzie się dobrze palić.

Z czego mogę zrobić świeczkę?

Świeczki produkuje się z wielu materiałów. Z tego z czego ją zrobimy będą wynikać jej właściwości. Inaczej będzie wyglądać świeczka z wosku pszczelego, inaczej z wosku sojowego, a jeszcze inaczej z parafiny czy stearyny. Wszystkie te surowce możemy łatwo nabyć.

Najłatwiej i najbardziej przyjaźnie dla środowiska i naszego portfela będzie jednak gdy wykorzystamy w tym celu pozostałości naszych niedopalonych świeczek. Zakładam, że jeżeli chcesz zrobić sam świeczkę to jesteś ich miłośnikiem i masz w domu jakieś niedopalone świece.

Do wosku będziemy jeszcze potrzebować bawełnianego knota /nie sznurówki !!!/.

Jeżeli chcemy by nasze świece pięknie pachniały dodajemy ulubiony zapach.

Kwestia zapachów to oddzielny temat . Na razie niech nam wystarczy, że możemy kupić dowolny zapach do świec. Zapachy te mogą być bez alergenów, a najdroższe, ale najbardziej ekologiczne i naturalne to olejki eteryczne.

Prócz wosku, knota, zapachu, przydałby się jeszcze jakiś barwnik.

Jaką świecę chcę zrobić?

Gdy już uporaliśmy się i zebraliśmy potrzebne surowce i materiały. Musimy podjąć decyzję czy chcemy zrobić cudowną świeczkę w kształcie na jaki pozwalają nam foremki, jakie mamy do dyspozycji, czy też ma to być pięknie pachnąca świeca zapachowa w szkle.

Do nadania kształtu naszej świeczce mogą posłużyć nam domowe foremki lub możemy kupić dowolną formę silikonową do której wlejemy wosk.

Najprościej jednak i chyba najbezpieczniej będzie jeżeli zalejemy nasz wosk do jakiegoś pojemniczka szklanego. Możemy w tym celu wykorzystać np. słoiczki po musztardzie, ketchupie, koncentracie….

Jak zrobić świeczkę?

Zebraliśmy surowce, wybraliśmy rodzaj świeczki, teraz robimy.

W pierwszej kolejności musimy roztopić wosk. Wosk kupny czy z pozostałości innych świeczek zawsze będzie w stanie stałym.

Roztapianie wosku musi odbywać się w tzw kąpieli wodnej.

Polega to na tym że do większego naczynia wlewamy wodę, do mniejszego wkładamy wosk. Następnie mniejszy wkładamy do większego i kładziemy na jakimś źródle ciepła.

Nie spuszczając oka z roztapianego wosku umieszczamy, a najlepiej przyklejamy centrycznie knota w słoiczku lub w foremce.

Gdy już wosk się nam roztopi dodajemy do niego barwnik i zapach.

Mieszamy całość, następnie zalewamy szkło lub foremkę. Proces zalewania powinien być przeprowadzony bardzo ostrożnie i powoli.

Ze względu na to że stygnący wosk traci swoją objętość powinniśmy w pewnych odstępach czasu zalewać na dwa lub nawet trzy razy.

Po ostatecznym dolaniu czekamy aż wosk nam całkowicie wystygnie.

Jakie środki bezpieczeństwa powinniśmy zachować?

Robiąc naszą wymarzoną świecę pamiętajmy również o zachowaniu szczególnych środków ostrożności.

Nie pozostawiajmy topionego wosku bez nadzoru. Przegrzany wosk nie dość że straci swoje właściwości: kolor, zapach itd. to po przekroczeniu temperatury zapłonu może zwyczajnie wybuchnąć i spowodować pożar.

Co prawda temperatura zapłonu np. dla parafiny jest dosyć wysoka bo około 180 stopni C ale bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jeżeli doszłoby do zapłonu nie gaśmy wosku wodą. Po wyłączeniu dopływu ciepła gasimy najlepiej pianą gaśniczą lub nakryjmy naczynie kocem p-poż.

Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *