KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

ozdoby świąteczne - świeczki

Świece – ozdoby świąteczne w blasku i cieniu choinki

13.08.2022

Ozdoby świąteczne. Dziadek do orzechów, błyszczący łańcuch, gałązki choinki uginające się pod ciężarem bombek, światełka – kto z nas nie lubi scenografii wigilijnej kolacji?  Pstrokate bombki zdobyte przez babcię w czasach szarego PRL-u lub nowoczesne drzewko przystrojone ozdobami świątecznymi tylko jednego koloru – od nas zależy to, na co postawimy w tym roku. Wybierzemy tradycję czy będziemy się kierować najnowszymi trendami? Jedno jest pewne – oprócz ciepła domowego ogniska warto dopieścić atmosferę płomykami świec.

 1. Ozdoby świąteczne. Wszystko kręci się wokół choinki!
 2. Ozdoby świąteczne. Lampki czy świeczka?
 3. Razem raźniej!
 4. Świece zamiast rzeźb
 5. W prezencie od nas – jeszcze kilka pomysłów ze świecami w roli głównej

Ozdoby świąteczne. Wszystko kręci się wokół choinki!

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Jedni wybiorą jako ozdoby świąteczne sztuczne drzewko, inni nie będą potrafili zrezygnować z zapachu żywego świerku czy jodły. Jednak każdy z nas poczuje wyjątkową atmosferę już w momencie wyciągania ze schowków pudeł przepełnionych świątecznymi ozdobami. Wiadomo, że królowa świąt jest tylko jedna, ale dlaczego by nie wprowadzić do domu trochę więcej lasu? Możemy na przykład pokusić się o zasadzenie kilku dodatkowych drzewek na białym obrusie wśród zastawy. Dla tradycjonalistów polecamy model świec CHOINKA ART w kolorze zielonym – ich powierzchnię przykrywa odrobina brokatu, która przywodzi na myśl skrzący się śnieg.

Ozdoby świąteczne. Świeczki ułożyć można w równym szpalerze przez środek stołu lub postawić na nieregularne nasadzenia. Jeśli zastawa stołu  jest minimalistyczna to las ze świeczek może przybrać bardziej baśniowy charakter dzięki  zestawieniu kilku kolorów choinek – czerwonych, złotych i niebieskich.  Do talerzy w stylu rustykalnym lub vintage malowanych w kwiaty pasować będą choinki o uproszczonych kształtach, przypominające nieco te rzeźbione w drewnie.

Jeśli cenimy elegancję i na naszych stołach gości szykowna porcelana to wybierzmy choinki uformowane bardziej realistycznie – szczuplejsze i smuklejsze, z zaznaczonym detalem igieł lub takie, które przykryte są kołderką śniegu. Choć wrażenie zrobi z pewnością zestawienie kilku takich świeczek, to pojedyncze egzemplarze ustawione w różnych domowych pomieszczeniach, w tym również w łazience, są miłym akcentem dla osób, które przystroiły tylko jedno bożonarodzeniowe drzewko. Pamiętajmy też o tym, że świeczki mogą spełniać rolę dekoracyjną równie dobrze jak figurki czy rzeźby, niekoniecznie musimy je zapalać – nie ma więc przeszkód, żeby taką miniaturkę postawić na regale w towarzystwie książek. 

Ozdoby świąteczne. Lampki czy świeczka?

Wielu z nas ma obawy, że w równaniu choinka plus świeczka wynikiem może być tylko pożar. Stąd popularność lampek – podpinanych do prądu czy tych na baterie. Możemy wybierać nie tylko ich kształt i kolor, ale również temperaturę światła czy tryb, w którym będą migać. Na rynku dostępne są również lampki choinkowe, które mają kształt… świeczek. Nic dziwnego, przecież kiedyś dostęp do prądu nie był tak powszechny jak dzisiaj. Dobrym i kompromisowym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie jednocześnie i światło świecy i spokój ducha polecamy połączenie świec z gałązkami stroika.

To opcja zdecydowanie bardziej bezpieczna – płomień świecy nie ma styczności z położonymi wyżej gałęziami. Najlepszych wyborem dla leżącego na stole stroika będzie wyższa świeca świecznikowa, najlepiej w kolorze odcinającym się zdecydowanie od zielonych igieł – idealnie sprawdzą się białe świece świecznikowe model CHOINKA lub ręcznie wykonane wysokie świece ŚNIEŻYNKA, których powierzchnia imituje śnieg. To kolejne ozdoby świąteczne, które zimowym wieczorom nadadzą trochę więcej magii. 

Razem raźniej!

Ozdoby świąteczne. Święta niewątpliwie kojarzą się ze spotkaniem w rodzinnym gronie, smutno nam na myśl, że ktoś mógłby spędzać wigilijny wieczór samotnie. Stwierdzenie to można również zastosować do świeczek i ozdób świątecznych w ogóle, im więcej – tym lepiej.

Świeca gwiazda art owszem, może być pojedynczą ozdobą stołu czy półki, ale zestawienie kilku gwiazd obok siebie – tego samego koloru lub różnych – będzie przypominać łańcuch. Takie rozwiązanie będzie robić efekt na przykład w pobliżu kominka lub na półce za szkłem witryny. Jeśli zdecydujemy się na minimalistyczne świece w kształcie walca, to zestawmy ze sobą kilka sztuk różnej wysokości i objętości – będą wyglądać zdecydowanie lepiej. W tym przypadku postawmy na jeden kolor. Najlepiej wyeksponować je na srebrnej lub czarnej podstawie, ładnie sprawdzi się imitacja drewna czy kamienia.

Wśród świec o gładkiej jednolitej powierzchni połóżmy taką, której faktura imituje opleciony na walcu sznurek. Wąska prostokątna podstawa świetnie nadaje się do ułożenia świeczek różnej wysokości, ale uporządkowanych – od najmniejszej do największej. We wszystkich tych wariantach bezpiecznym wyborem będzie zdecydowanie świeca biała lub kremowa. Osobom, które cenią oryginalność polecamy świece, których powierzchnia imituje śnieg – to miły dla oka oksymoron – śnieg, z którego wyrasta płomyk. 

Ozdoby świąteczne. Świece zamiast rzeźb

Już wcześniej wspomnieliśmy, że ozdoby świąteczne jakie są świece, niekoniecznie muszą zostać zapalone. Oczywiście, knot ma swoją funkcję – świeca jest po to, żeby świecić. Czasami jednak świece są po prostu małymi dziełami sztuki i wolimy z nimi zostać na dłużej. Tak jest w przypadku świec, które mają kształty figuralne.

Ozdoby świąteczne. Świeca Święta Rodzina jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej szopki umieszczanej pod choinką. Te w wariancie aniołka, który podpiera sobie rękami brodę będą dobrze wyglądać w parze – można je umieścić na tle jakiegoś obrazu, najlepiej o tematyce religijnej, sprawdzi się również reprodukcja. Ta aranżacja wydaje się znajoma? Owszem, przypomina bowiem dwa słynne putta z obrazu “Madonna Sykstyńska” Rafaela Santi. Smukły aniołek będzie dobrym strażnikiem snu pod warunkiem, że umieścimy go na szafce nocnej. 

W prezencie od nas – jeszcze kilka pomysłów ze świecami w roli głównej

Na zakończenie pokazujemy jeszcze kilka pomysłów, które warto wykorzystać podczas aranżowania świątecznego wystroju. 

 • Szklany klosz. Klosz to nie tylko ładny element ozdoby świątecznej, to przede wszystkim praktyczny pomysł na walkę z kurzem. O wiele łatwiej jest umyć klosz, niż rzeźbę czy świecę, która ma szczeliny i żłobki. Jeśli klosz jest trochę większy, to warto spróbować otoczyć świecę łańcuchem drobnych lampek. Świeca będzie oświetlona bez uszczerbku dla swojego kształtu!
 • Świeca na prezent. Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że świeca jest dobrym pomysłem na prezent. Ważne jest jednak również to, jak ją zapakujemy. Świecę w kształcie stożka ukryjmy pod celofanem – będzie przypominać rożek ze słodyczami lub marchewkę! 
 • Świece w kształcie kamieniczek – ozdoby świąteczne. Wyjątkowo urocze są świece w kształcie małych domków o ośnieżonych dachach. Przywołują wspomnienia z dawno czytanych ilustrowanych książek dla dzieci czy baśniowy klimat alpejskiej wioski. Dobrze działają w zestawieniu – do wyboru kamieniczki pojedyncze i podwójne – pierzeja z fasadami będzie ciekawsza, kiedy zestawimy naprzemiennie domki o różnych kolorach.
 • Ozdoby świąteczne – szklarnia. Szklarnia jest ostatnio modnym elementem dekoracyjnym. Można w nim umieścić również świece, które będą wyglądać szczególnie atrakcyjnie, jeśli dno szklarni wyłożymy mchem, można także dodać jakąś gałązkę lub szyszkę. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w kapturek do gaszenia świec. 
ozdoby świąteczne anioły
ozdoby świąteczne - aniołki
ozdoby świąteczne - anioł 12

Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Tagi: