KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

Uniwersalne świece walec – jak je wykorzystać?

10.07.2022

Świece walec to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wariantów świec dekoracyjnych. Taki kształt pozwala wykorzystywać świecę jako element dekoracji lub samodzielną ozdobę. Świeca w formie walca jest bowiem na tyle stabilna i bezpieczna w użytkowaniu, że nie potrzebuje świeczników ani podstawek – może stać bezpośrednio na blacie komody i zmieniać wystrój dowolnego wnętrza. Jak wykorzystać ogromny potencjał świeczek typu walec?

Do jakiego stylu pasują świece?

W przeciwieństwie do świeczek dekoracyjnych o finezyjnych kształtach, świece walec są w pełni uniwersalne, co oznacza, że sprawdzają się nie tylko w każdym pomieszczeniu, ale też w każdym stylu aranżacyjnym. Walec to jeden z podstawowych kształtów, takich jak stożek czy kula. Ten charakteryzuje się pełną stabilnością i specyficznym sposobem topienia się wosku. Może zatem zdobić wnętrza bez żadnych dodatkowych podstawek czy świeczników, co niezwykle ważne w przypadku wystrojów w minimalistycznym stylu. Poza tym, szeroki wybór świec walec pozwala dopasować je do konkretnego stylu za sprawą odpowiednio dobranego koloru czy nawet faktury lub wykończenia świeczki. Asortyment świec w takim kształcie jest przecież naprawdę mocno zróżnicowany. 

Czym różnią się między sobą świece walec?

świece walec kokon granatowy
świece walec koła szare
świece walec pieńki

Świece walec łączy odwzorowanie formy geometrycznej o podstawie koła i równoległych bokach. Chociaż każda świeca z takiej kategorii produktów będzie wpisywała się w ten schemat, to jednak poszczególne modele mogą prezentować się zupełnie inaczej. Różnicę da się dostrzec między innymi na tle:

 • średnicy świecy,
 • wysokości świecy,
 • koloru świecy,
 • faktury świecy,
 • wykończenia świecy. 

Mamy zatem świece wąskie i wysokie, niskie i szerokie lub uplasowane gdzieś pomiędzy tymi parametrami, co pozwala projektować kompozycje złożone z kilku elementów o nieco innym designie. Taka ozdoba prezentuje się ciekawiej niż dwie czy trzy identyczne świece ustawione obok siebie w równym rzędzie. Inny podział świec walec to ten uwzględniający nie wielkość, lecz wygląd zewnętrzny. Jakie świece mamy do wyboru?

Świece walec – dodatkowe cechy

Wybór świec w kształcie walca jest naprawdę ogromny, co ułatwia dopasowanie konkretnego modelu do celu zastosowania dekoracji we wnętrzu. Jeśli chodzi o kolorystykę, świece walec dostępne są między innymi w takich odcieniach jak:

 • biel,
 • złoto i srebro,
 • czerwień,
 • zieleń,
 • granat.

Jak widać, świece tego typu mogą być i subtelne, i szykowne, i wyraziste. Wszystko zależy od tego, jak chcemy, aby prezentowały się w pomieszczeniu. Świeczki białe są najbardziej uniwersalne i eleganckie, pasują też do każdego wystroju. Modele srebrne i złote, z metalicznym połyskiem, najczęściej wybierane są do aranżacji w stylu glamour. Czerwień, zieleń i granat pomagają ożywić wnętrze, nadać mu charakter i wprowadzić do pomieszczenia element świeżości.

świece walec kokon zielone
świece walec kokon czarne
świece walec kokon białe

Faktura i wykończenie

Kolorystyka to jednak nie jedyna cecha różniąca świece walec. Różnorodność na tle świeczek w takim kształcie wprowadzają też odmienne faktury, na przykład faktura sznurka, faktura ryflowana czy faktura śniegu. Dodatkowo, świece walec mogą zostać wykończone na wysoki połysk lub obsypane mieniącym się w świetle brokatem, który zamienia je w prawdziwe dzieła sztuki. 

świece walec śnieżynka
świece walec koła miętowe
świece walec sznurek

Jak wykorzystać świece walec w aranżacji?

Wiedząc już, jakie świece walec mamy do wyboru oraz kiedy najlepiej sprawdzi się dany model świeczki dekoracyjnej, musimy zastanowić się jeszcze nad tym, w jaki sposób wykorzystać tego typu ozdobę w swoim wnętrzu. Jak zostało wspomniane, świeca walec jest na tyle stabilna, że może dekorować blaty i półki samodzielnie, bez świeczników lub podstawek. Postawiona na komodzie, na stole czy w przeszklonej witrynie będzie ozdobą odpowiednią do minimalistycznej, a nawet surowej aranżacji.

Świece można wykorzystać jednak również jako element większej całości. Sprawdzą się one zarówno w świecznikach, jak i w wieńcach czy stroikach świątecznych. Świetnie zaprezentują się też w szklanej kuli wypełnionej wodą. Warto pamiętać, że świeczki w kształcie walca można stosować także przy dekorowaniu stołu. Idealnie sprawdzą się one choćby pośród wigilijnego nakrycia. 

Świece walec w dekoracjach tematycznych

Świece walec często stanowią stały element dekoracyjny wnętrza, ale wykorzystuje się je również w dekoracjach tematycznych. Białe świece w kształcie walca spotykamy w aranżacjach sali weselnych, na chrztach i komuniach. Doskonale wpisują się one w charakter sakralnych świąt, reprezentując swoją barwą między innymi czystość, jasność i dobro. Dekorując wnętrza, w których ma odbywać się przyjęcie, możemy sięgać jednak po różne kolory świec walec. Równie uniwersalne będą modele srebrne, a te złote nadadzą oprawie bardziej wyszukany charakter.

Wyraziste kolory świec walec najlepiej sprawdzą się na spotkaniu w swobodnej atmosferze, na przykład na przyjęciu urodzinowym. Można jednak dopasować je również do aranżacji stołu świątecznego, jeśli zależy nam na bardziej oryginalnym i świeżym efekcie wizualnym. Warto pamiętać przy tym, aby barwne świece walec łączyć z serwetkami czy kwiatami w podobnym odcieniu.

Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Tagi: