KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

złote świece - eswieczka

Złote świece – kiedy warto je wybrać?

14.06.2022

Świece to w dzisiejszych czasach najmodniejszy dodatek do aranżacji wnętrz. Są one jednocześnie dekoracją i praktycznym wyposażeniem, a dobrane zgodnie z zamysłem pozwalają odpowiednio podkreślić charakter wystroju, odświeżyć go lub całkowicie odmienić. Wśród różnych kształtów i kolorów świec na pierwszy plan wysuwają się te najbardziej eleganckie – świece złote. Kiedy warto po nie sięgnąć i jak je wykorzystać?

Złote świece i ich charakter 

zestaw świeczek ozdobnych złote 3 szt

Złoto to jeden z najszlachetniejszych i najdroższych metali. Jest ono na tyle ponadczasowe i cenne, że złota biżuteria właściwie nigdy nie traci na wartości. Również złoty kolor kojarzy nam się niezmiennie z czymś drogocennym, szlachetnym, bardzo eleganckim. Złote świece dokładnie takie skojarzenia wywołują we wnętrzach. Nadają im szyk i tę charakterystyczną szczyptę stylu glamour, który utożsamiamy z połyskującymi powierzchniami i metalicznymi kolorami. Chociaż dekoracje w tym kolorze nawiązują do kosztownych i luksusowych zdobień, to jednak nie są dedykowane wyłącznie aranżacjom w stylu tradycyjnym czy klasycznym. Można z powodzeniem stosować je także w wystroju bardziej nowoczesnym, choć z umiarem i w sposób przemyślany.

Kiedy warto sięgnąć po złote świece?

Jak zostało wspomniane, świeczki za sprawą swoich kształtów i kolorów, mogą na wiele sposobów zmodyfikować wygląd pomieszczenia:

 • świece o obłym kształcie nadają delikatność i ocieplają surową aranżację,
 • świece o ostrych kształtach podkreślają surowość nowoczesnych wnętrz,
 • świece w wyrazistych kolorach odświeżają wystrój i nadają mu charakter,
 • świece w barwach stosowanych tonują wyrazistą aranżację,
 • świece o luksusowym wykończeniu nadają szyk i wprowadzają do wnętrza nutę stylu glamour.

Jak widać, złote świece wpisują się przede wszystkim w tę ostatnią kategorię efektów aranżacyjnych. Ich połyskliwa powierzchnia zjawiskowo odbija światło i przyciąga wzrok. Złoto dobrze prezentuje się na tle bieli, szarości i innych stonowanych odcieni. W połączeniu z nimi nie dominuje, ale świetnie dopełnia charakter wystroju i nadaje mu szyk. Z kolei zestawione z kolorami bardzo wyrazistymi stanowi opcję dobrą dla tych, którzy chcą uzyskać efekt oryginalny, nietuzinkowy i luksusowy zarazem. 

Jakie złote świece mamy do wyboru?

świece złote - stożek

Zanim wybierzemy złote świece do swojego salonu, sypialni czy nawet pokoju kąpielowego, musimy zastanowić się nad tym, jaki kształt dekoracji najlepiej wpisze się w styl danej aranżacji. Warto pamiętać przy tym, że delikatne, obłe formy ocieplają wnętrze, a te ostre, geometryczne dodają charakteru. Złota świeca kula będzie więc idealna do sypialni i salonu, gdzie wprowadzi przytulność i pomoże domownikom zrelaksować się, aby efektywniej wypocząć.

Świeca w kształcie stożka powinna okazać się uniwersalna, jeśli chodzi o styl aranżacyjny, w którym dobrze się zaprezentuje. Można też wykorzystać ją na kilka sposobów – umieszczając w świeczniku, w wieńcu czy stroiku. Równie praktyczna będzie także złota świeca w kształcie walca. Ta może zdobić blat stołu czy komody nawet bez świeczników czy podstawek. Najlepiej zaprezentuje się w nowoczesnym wnętrzu, w kompozycji złożonej z nieparzystej liczby egzemplarzy różnej wielkości. 

Złote świece na święta

Nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu złotych świec w okresie świątecznym. Obok czerwieni, to właśnie złoto najsilniej kojarzy nam się z obchodami Bożego Narodzenia. Na choince wieszamy złote bombki i kokardy, a wigilijny stół często przybieramy złotymi dekoracjami. Ponieważ kolor ten pięknie prezentuje się z bielą i zielenią, stanowi idealny dodatek do stroików i wieńców z igliwia. Doskonale wyglądają także złote świece wśród świątecznej zastawy stołowej na jasnym obrusie. Jaki model świeczek w kolorze złota wybrać na Boże Narodzenie? Chociaż mamy tu pełną dowolność, to warto postawić na takie kształty, które kojarzą się ze świętami, na przykład:

 • stożek szeroki przy podstawie – przypominający choinkę,
 • kulę – przypominającą bombki choinkowe. 

Zawsze można zdecydować się także na klasyczne świece złote w kształcie walca lub na wysokie świece stożkowe, które dobrze prezentują się w świecznikach i są bezpieczne do stosowania w wieńcach lub stroikach z gałęzi. 

Świece złote to dobry wybór na prezent

W przeciwieństwie do czerwieni, zieleni czy koloru niebieskiego, złoto jest kolorem dosyć uniwersalnym w odniesieniu do aranżacji. Dobrze wpisuje się w niemal każdą paletę barw, jaką można zastosować we wnętrzu, dlatego świetnie sprawdza się jako prezent. Świece mogą stanowić drobny upominek lub dodatek do większego podarunku, ponieważ uchodzą za produkt luksusowy.

Przy ich płomieniu relaksujemy się, wprowadzamy do wnętrza ciepło i kameralną atmosferę, a co za tym idzie świeca jako prezent stanowi gest mówiący „chcę ci podziękować, zasłużyłeś na chwilę tylko dla siebie”. Ponieważ świece dekoracyjne są dzisiaj niezwykle modnym dodatkiem do wnętrza, podarowane bliskiej osobie z pewnością nie wylądują na dnie szafy wraz z niepraktycznymi lub nietrafionymi upominkami.Dodatkowo, złote świece ze względu na swój elegancki charakter, dobrze zaprezentują się w każdym mieszkaniu, zatem ucieszą każdą osobę, którą zechcemy nimi obdarować.

Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Tagi: