KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

bańki szklane-szkło do świec eko

Bańki szklane – szkło które wykorzystujemy do zalewania naszych świec.

17.02.2021

Bańki szklane /lekarskie/ mają bardzo długi rodowód. Już w starożytności używano ich w Chinach, Mezopotamii, Egipcie, Grecji. Do połowy XX w. powszechnie używane były również w Polsce.
Dzisiaj w dobie powrotu do naturalnych metod leczenia przeżywają swój renesans. Uczciwie należy jednak dodać, iż brak jest jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność leczenia tą metodą.

Uważa się, iż bańki pobudzają naturalny mechanizm obronny organizmu. Polega to na wywołaniu miejscowego przekrwienia, które jest silnym bodźcem dla organizmu do wytworzenia przeciwciał.  Inaczej mówiąc organizm aktywuje układ odpornościowy do walki z mikrourazami podskórnymi, które powstają w miejscu przyłożenia bańki szklanej.

Bańki szklane stosuje się w przypadku chorób zapalnych układu oddechowego (przeziębienia, kaszlu, grypy, zapalenia płuc, krtani, oskrzeli…) w ramach terapii domowej.

Bańki szklane które użyliśmy do naszych świec eko przeznaczone są do stawiania na gorąco. Palący się w środku spirytus zużywa tlen, co powoduje powstanie próżni, która pozwala na zassanie bańki na skórze.

Sposób użycia:

Co przygotować:

Przed zabiegiem powinniśmy dokładnie bańki umyć w gorącej wodzie, następnie dobrze wysuszyć.
Do zabiegu powinniśmy mieć przygotowane również:
– zapaloną świeczkę,
– naczynie ze spirytusem,
– metalowy pręcik z końcówką owiniętą wacikiem.
Miejsce na które będziemy stawiać bańki powinno być odpowiednio przygotowane. Jeżeli jest zarośnięte to wszelkie owłosienie powinno być usunięte. Powinno być natłuszczone i delikatnie wymasowane.

Jak postępujemy?

Z odpalonej świeczki zapalamy wacik na końcówce metalowego pręcika wkładamy do bańki, wycofujemy i szybko przykładamy do ciała. Prawidłowo postawiona bańka powinna się przyssać i nie odpadać.
Po postawieniu baniek przykrywamy pacjenta kołdrą. Pamiętajmy zresztą by zapewnić komfort ciepła przez cały zabieg. Po około piętnastu minutach zdejmujemy bańki. Następnie pacjent powinien odpocząć, a najlepiej przespać się.
W wyniku zabiegu popękane drobne naczynia pozostawią siniaki. Po kilku dniach powinny jednak się wchłonąć i zniknąć.

Gdzie stawiamy bańki?

– Jeżeli mamy do czynienia z przeziębieniem, grypą lub zapaleniem płuc – stawiamy na klatce piersiowej lub na plecach.

– W przypadku gdy mamy do czynienia z bólem kręgosłupa lub rwą kulszową – w okolicy lędźwiowej bądź krzyżowej,

– Jeśli zwalczamy nerwobóle stawiamy bańki wzdłuż kręgosłupa.

Przeciwskazania

Nie stawiamy baniek na kręgosłupie, w okolicach serca, dużych naczyń krwionośnych, piersiach, czy w miejscach ze zmianami skórnymi. Jeżeli pacjent ma ponad 38,5 stopnia – nie stawiamy baniek. Jeśli ma rany, zmiany ropne skóry, rozległe blizny, wysypki skórne, łuszczycę – nie stawiamy baniek. Nie stawiamy baniek również pacjentowi z toczniem i zespołem Sjögrena.

Bańki szklane. Można myć i dezynfekować środkami do powierzchni szklanych. Nie użytkować w przypadku stwierdzenia pęknięć lub uszkodzeń.

Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *