KATEGORIE
Blog

Wszystko o świecach

świeca adwentowa

Świeca adwentowa – znak, że zbliżają się Święta

26.07.2022

Adwent to wyjątkowy czas, w którym wszyscy z niecierpliwością czekają na Boże Narodzenie. Czas oczekiwania, przygotowań, sprzątania i dekorowania domów, wspólnego gotowania, kupowania i robienia prezentów. Wśród akcesoriów, kojarzących się z przygotowaniami do Świąt, znajduje się świeca adwentowa, często będąca dodatkiem do wieńca adwentowego. 

 1. Adwentowe świece w kształcie choinek
 2. W jaki sposób wykorzystać świece adwentowe do wykonania świątecznej dekoracji?
 3. Jak zrobić wieniec adwentowy?
 4. Okazja do wspólnej celebracji
 5. Oryginalny upominek dla bliskiej osoby
 6. Symbolika świec adwentowych

Adwentowe świece w kształcie choinek

W naszym sklepie znajdują się świece adwentowe w kształcie wąskich, wysokich choinek. W ofercie dostępne są świeczki w czterech wersjach kolorystycznych. Każda świeca adwentowa dostępna w ofercie sklepu internetowego eswieczka.pl została wykonana ręcznie, co gwarantuje jej unikatowość, mimo podobieństwa do innych egzemplarzy danego modelu. Wszystkie świece adwentowe wykonaliśmy z najwyższej jakości parafiny oraz bawełnianego knota. Podstawowym kolorem świec jest biały, jednak poszczególne produkty zostały wykończone parafiną o różnych kolorach. I tak, w naszej ofercie znajdują się świece z końcówkami:

 • białymi,
 • srebrnymi,
 • zielonymi,
 • złotymi

Dodatkowo, każda świeca obsypana jest na końcówkach perłowym brokatem, nadającym świeczkom eleganckiego, świątecznego charakteru. Wszystkie świece adwentowe sprzedawane są w zestawach po cztery sztuki, tak, żeby każdej kolejnej niedzieli adwentowej, móc zapalać kolejną świecę.

świeca adwentowa choinka srebrna
świeca adwentowa choinka zielona
świeca adwentowa choinka złota

W jaki sposób wykorzystać świece adwentowe do wykonania świątecznej dekoracji?

Dla wielu osób, świeca adwentowa jest nieodłącznym elementem świątecznych przygotowań. Świece można wykorzystać do stworzenia ciekawych dekoracji świątecznych. Najprostszym sposobem na wykorzystanie  świec do wykonania oryginalnej ozdoby, jest kupienie czterech minimalistycznych świeczników, w których umieścimy wybrane przez siebie świece. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na zostawienie dekoracji w prostej wersji składającej się wyłącznie ze świec w świecznikach lub też na wykorzystanie dodatkowych elementów. Takimi elementami mogą być łańcuchy choinkowe, szyszki, niewielkie bombki lub iglaste gałązki. 

Świeca adwentowa może stanąć na parapecie, na stole, szafce lub na innej płaskiej powierzchni. W zależności od przestrzeni, którą dysponujemy, możemy ustawić świece w jednej linii, w okrąg lub w kwadrat albo prostokąt. Jeżeli zależy nam na przygotowaniu bardziej tradycyjnej dekoracji, możemy wykorzystać świece adwentowe do przygotowania wieńca.

Jak zrobić wieniec adwentowy?

świeca adwentowa walec śnieżynka

Do zrobienia wieńca adwentowego będziemy potrzebować drucianego okręgu, gałązek jodły lub świerku, świec adwentowych i wybranych ozdób. Dookoła okręgu zaplatamy gałązki, do całości przymocowujemy cztery świece, a na koniec dekorujemy wieniec np. za pomocą szyszek, wstążek lub dekoracyjnych traw. Jeżeli chcemy zrobić wieniec o mocniejszej konstrukcji, do możemy wykonać go z wykorzystaniem tortownicy. Formę oplatamy gałązkami lub trawą pampasową, do środka wsypujemy piasek, w który wtykamy świece. Całość dekorujemy w wybrany przez siebie sposób.

Ciekawym pomysłem może być również oklejenie formy np. niewielkimi bombkami, używając do tego celu kleju na gorąco. Świeca adwentowa unieruchomiona w piasku, z całą pewnością pozostanie na swoim miejscu, pozwalając na stworzenie trwałej, stabilnej dekoracji.

Okazja do wspólnej celebracji

Zgodnie z tradycją, każda kolejna świeca adwentowa powinna być zapalana podczas kolejnych adwentowych niedziel. Zapalanie świec może stać się okazją do stworzenia rodzinnej tradycji. Przykładowo, świeczki mogą być zapalane zawsze przed obiadem lub też wieczorem podczas wspólnych rozmów, grania w gry planszowe albo czytania książek. Warto zadbać o stworzenie swoich własnych tradycji, związanych z adwentem, żeby czas oczekiwania na Święta stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Oryginalny upominek dla bliskiej osoby

Czy świeca adwentowa może być dobrym pomysłem na prezent? Pojedyncza niekoniecznie, ale już danie komuś zestawu świec lub też własnoręcznie wykonanego wieńca adwentowego z pewnością wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby. Dla wielu osób wieniec adwentowy jest nie tylko piękną dekoracją, ale też ważnym symbolem, przypominającym, że do Bożego Narodzenia zostało raptem kilka tygodni. Jeżeli więc mamy ochotę i odpowiednią ilość czasu, to możemy obdarować kogoś bliskiego wyjątkowym prezentem, w postaci wieńca.

Symbolika świec adwentowych

świeca adwentowa 4 szt śnieżynka

Tak jak w przypadku większości elementów, składających się na oprawę świąt Bożego Narodzenia, również wieniec i świece adwentowe mają swoją symbolikę. I tak okrągły kształt wieńca symbolizuje życie wieczne oraz nieskończoność Boga, zielone gałązki oznaczają wspólnotę, a zapalanie każdej kolejnej świecy przypomina o zbliżaniu się przyjścia Jezusa na świat.

t. Dodatkowo, każda świeca adwentowa również posiada własną symbolikę. Pierwsza jest świecą nadziei, druga pokoju, trzecia radości, a czwarta świeca uznawana jest za świecę miłości. Dla osób wierzących symbolika wieńca jest istotna i pozwala lepiej wczuć się w czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Z kolei dla osób niereligijnych, świeca adwentowa może być po prostu ciekawą, ładną dekoracją, podkreślającą świąteczny klimat.

Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Tagi: