Wszystko o świecach
Świece adwentowe – 4 szt – pokój, wiara, miłość i nadzieja.
Świece adwentowe. Adwent to bardzo ważny czas dla katolików i ewangelików. Tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie to czas zadumy i przygotowań do narodzin Chrystusa. Czterem niedzielnym nabożeństwom adwentowym towarzyszą nieodłączne wieńce z gałązek drzew iglastych. Umieszcza się w nich cztery świece symbolizujące kolejno – pokój, wiarę, miłość i nadzieję. Każda z nich zapalana w czasie kolejnych rorat, przybliża do dnia Bożego Narodzenia.
Tradycja wieńca adwentowego
O ile świece adwentowe towarzyszą liturgii od kiedy ludzkość zaczęła odprawiać rytuały, to historia wieńca adwentowego jest dosyć młoda. Korzeniami sięga lat 30-tych XIX wieku, kiedy to niemiecki pastor ewangelicki, chcąc umilić podopiecznym jednego z sierocińców czas oczekiwania na Boże Narodzenie, postanowił wzbogacić wystrój świetlicy. Umieścił w niej, zatem wieniec, który udekorował 24 świecami adwentowymi – na każdy dzień miesiąca do chwili narodzin Jezusa. Tradycja przetrwała do dzisiaj, choć upływ lat zredukował liczbę świec do jednej na każdą niedzielę. Jednak symbolika pozostał niezmienna i głęboko duchowa. Świece adwentowe, to przecież:
- pokój
- wiara
- miłość
- nadzieja
Reprezentują wartości ważne nie tylko dla chrześcijan, ale wpisujące się w uniwersalny kodeks etyczny.
Świece adwentowe
Świece adwentowe stanowią nieodłączną część symboliki wieńców adwentowych i stanowią nie tylko świadectwo duchowości i oczekiwania, ale także ważny element dekoracyjny grudniowych wnętrz. Samodzielne wykonanie wieńców jest dość proste, a wybór materiałów zależy od gustów i kreatywności wykonującego. Warto jednak pamiętać o skromnej stylistyce i oczekiwaniu na tego, który na świat przyszedł w ubogiej stajence.
Świece adwentowe będące symbolami pięknych wartości również nie powinny przytłaczać. Skromna, klasyczna biel, naturalny kształt klasycznych walców i subtelna faktura przypominająca obsypane śniegiem gałązki, potęguje delikatny połysk brokatu, którym są ozdobione. Ręczne wykonanie z wysokiej jakości parafiny i naturalny, bawełniany knot sprawiają, że świece śnieżynka nie tylko będą delikatną ozdobą, ale również posłużą długo.
Symbolika wieńca
O ile rola świece adwentowe i ich symbolika wspomniane były wcześniej kilkukrotnie, to stanowią one integralną część całości, której każdy element stanowi ważne dla chrześcijan, przesłanie. Sam kształt wieńca symbolizuje wieczność Boga, brak końca i początku. Okrąg jest jak życie wieczne – trwa. Zielone gałązki drzew iglastych, z których wykonana jest jego podstawa, symbolizują siłę, witalność – jak drzewa, na których wyrosły, a które zielenią się przez cały rok. Dodatkowo są odpowiednikiem wspólnoty religijnej.
Światełka świec adwentowych zapalanych kolejno w cztery niedziele, to oczekiwanie na mającą się narodzić, prawdziwą światłość. Ciekawe jest, że kształt i symbolika podobne są w wielu religiach, co świadczyć może o głębi uniwersalnej duchowości, która bez względu na przynależność, dotyczy każdego człowieka.
Wieniec własnoręcznie wykonany + adwentowe świece
Samodzielnie wykonany wieniec adwentowy może być wspaniałą dekoracją wnętrza. Pomimo że w handlu dostępne są różne jego warianty, ten przygotowany własnymi rękami będzie szczególnie cenny, zarówno jako doświadczenie duchowe, jak i element wystroju wnętrza, idealnie dopasowany do potrzeb i jego wyglądu. Obręcz z wiecznie zielonych gałązek przybierać można na różnorakie sposoby, czasem mocno odbiegające od klasycznych. Jednak szczytem dekoracji, zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, są świece adwentowe. Subtelne, klasyczne z nutką awangardy, przypominające kształtem świąteczne drzewko, uzupełnią każdą kompozycję. Delikatny połysk brokatu nada blasku. Klasyczna biel symbolizująca czystość, może być złamana zielenią, srebrem lub szlachetnym złotem. Zawsze sprawdzi się też klasyczna, czysta biel.
Nie tylko wieńce
W czasie adwentu nie tylko wieńce, podwieszane pod sufitem, czy kładzione w widocznych miejscach, reprezentacyjnych części domów i mieszkań, przypominają o nadchodzących Świętach. W domach pojawiają się różnego rodzaju stroiki i ozdoby. Obecność świec adwentowych, w czasie długich, zimowych wieczorów, nie tylko upiększa otoczenie, ale miękkim, złotym migoczącym światłem poprawia nastrój i dodaje mu iskierki uroczystego oczekiwania.
Można rzec, że świeczki i świece adwentowe stają się motywem przewodni, wystroju wnętrz. Pełnią też funkcję edukacyjną, bo najmłodszym można smuć przy nich opowieści o historii, roli i symbolice światła i adwentowych dekoracji. Takie chwile scalają rodzinę i na długo pozostają w pamięci, przekazywane potem z pokolenia na pokolenie. Świeczki i świece, czy to w postaci samodzielnie stojących dekoracji, czy jako część ozdób wprowadzają klimat niezwykły. Bez względu na to czy są one strzeliście smukłe i nieregularne, czy o bardziej geometrycznych, przysadzistych kształtach, zawsze wprowadzają niezwykły nastrój.
Świece adwentowe. Rodzinna symbolika
Święta Bożego Narodzenia to święta w swojej istocie i symbolice rodzinne i na Świętej Rodzinie oparte. Pamiętając o ich duchowym znaczeniu warto do przygotowań wciągnąć także najmłodszych. Dzieci odkrywają świat we wszystkich jego aspektach, a od najmłodszych lat, pomagając w przygotowaniach, na miarę możliwości małych rąk, czują się częścią rodziny, ucząc się również bezpieczeństwa w domowych obowiązkach i zajęciach. Świece adwentowe pomagają w budowaniu nastroju bliskości i ciepła, a także poczuciu jedności tak ważnym dla najmłodszych ludzi i ich prawidłowego rozwoju. Włączenie do przygotowań, nie tylko w sferze fizycznej, ale i duchowej wzmocni chrześcijańskie wartości i pomoże zrozumieć symbolikę Adwentu i związanego z nim oczekiwania.
Czas obdarowywania
Tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie to nie tylko czas przygotowań do tego, jednego z najważniejszych w chrześcijaństwie świąt, ale również przygotowywania prezentów. Grudniowi solenizanci i jubilaci na pewno ucieszą się oryginalnego prezentu. Mogą być nim eleganckie, ręcznie robione świece adwentowe, bezpiecznie i dyskretnie opakowane w folię spożywczą. Te, wyglądające, jakby zostały ulepione dziecięcymi rękami ze świeżego śniegu, nie tylko wspaniale prezentują się jako samodzielna ozdoba, ale i wkomponowane w adwentowe wieńce, czy stroki świąteczne, dodadzą uroku i mogą stać się niezapomnianym prezentem. Prezentem, który długo po stopieniu się białego puchu będzie przypominał o dobrych chwilach minionej zimy.
Komentarze